Výběr konkrétního prutu pro jednotlivé revíry a způsoby feedrového lovu.

Menší rybník, cílová ryba kapr do 4 kg

Obvykle chytáme na kratší a střední vzdálenosti do cca 35 m. Prut musí být dostatečně pružný, aby utlumil výpady ryby a zabránil přetržení relativně slabého návazce (okolo 0,14 mm). Tomu ideálně vyhoví prut medium se semiaparabolická až parabolická akcí. Špičku použijeme tu nejjemnější z dodané sady, pouze v případě silnějšího větru zvolíme některou silnější.

Jeden z nejlepších prutů na takový revír je Shimano Anatares medium, na němž kromě kvalitního zpracování oceníte semiparabolickou akci a vysoce kvalitní špičky, které při slušném zacházení snad nejde zlomit.
Pro nezávodní použití, lze použít celou řadu prutů střední cenové kategorie, jako je například Shimano Catana CX.

Z levnějších prutů lze doporučit třeba Aexeon Master Feeder od Awa-Shimy. Aexeon má dostatečné silové rezervy a jeho silnější blank je i poměrně dobře odolný proti mechanickému poškození. Výhodou je i to, že Awa-Shima dodává pruty včetně kvalitního a chytře navrženého transportního pouzdra.

Menší rybník, cílová ryba cejn a další bílá ryba

Dle vzdálenosti na kterou budeme chytat, použijeme buď prut medium, nebo při lovu na kratší vzdálenosti vyhoví pruty kategorie light a picker.

Řada medium prutů je dodávána s nejjemnější špičkou 1 oz, která nemusí být dostatečně jemná pro detekci opatrných záběrů. Doporučuji proto dokoupení jemnější špičky 0,25 - 0,5 oz, která u prutů light bývá součástí standardní výbavy.

Osobně na takovém revíru používám Shimano Speedmaster light. Vyhoví ale i levnější pruty jako například Mikádo Black Draft Picker v delším třímetrovém provedení.

Menší řeka cejnového pásma, cílová ryba plotice, podoustev, ostroretka

Jedná se o revíry s proměnlivým charakterem a o výběru prutu rozhodujeme podle síly proudu. Na málo proudných úsecích vyhoví libovolný picker, na proudnějších úsecích použijeme pevnější medium a do velkých proudů pod splavy oceníme heavy prut v délce 3,9m.

Do klidných úseků nejraději vyrazím s Winklepickerem Shimano Spedmaster. V případě proudů naopak používám Beastmaster heavy.

Větší tažná řeka, cílová ryba cejn

Na řekách jako je Vltava nebo Labe potřebujete silný heavy prut, který umožní přesný transport těžkých krmítek a zároveň přesnou detekci záběru.

Jako ideální řešení na takové revíry byly navrženy a předními českými závodníky otestovány pruty Sema Amnesia.

Větší tažná řeka, cílová ryba parma.

Prut na parmy musí mít dostatečné silové rezervy jak na samotné zdolávání, tak na nahození těžkých krmítek naplněných lepenými červy, peletami a dalšími rybími lahůdkami. Obvykle se na tyto revíry doporučují „parmové speciály“, například Shimano Beast Master Barbel Power v délce 3,6.

Osobně ale dávám přednost delším prutům, z důvodu minimalizace napínání vlasce proudem řeky. Můžu proto doporučit Trabucco Sygnum MRX 3,90 ve verzi 150 nebo 175 gramů.

Velké jezero, cílová ryba kapr a cejn.

Na velkých jezerech jako je Dyje 5,6,7 o úspěchu často rozhoduje vzdálenost, na které chytáme. Ryby mají dostatek přirozené potravy na volné vodě a tak se jim ke břehu, kde tuší nebezpečí, moc nechce. Chytá se často i na vzdálenostech větších než 50m a přitom je potřeba nahazovat přesně a udržet hejno ryb v malé zakrmené oblasti.

Přesné chytání ve velkých vzdálenostech je disciplína, se kterou jsem dlouho bojoval a ani dnes to není moje silná stránka. Použitý prut musí být dostatečně výkonný, aby byl schopen krmítko s návnadou přesně a opakovaně dopravit do zakrmeného místa, ale zároveň musí mít dostatečně jemnou zdolávací akci. Královskou disciplínou je výběr vhodných špiček, s příliš jemnými se špatně hází a rády se zlomí, příliš tuhé zase špatně detekují.

Jeden z nejlepších prutů pro takto obtížné chytání je Hardy Marksman Extreme v délce 3,90. Jeho cena jej ale činí pro běžné rybáře nedostupným, proto bych si dovolil navrhnout podstatně levnější alternativu, která v praxi vyhoví skoro stejně dobře. Jedná se o prut Trabucco Sygnum MRX 3,9 ve verzi 125g. Sygnum je schopné házet na hranici sedmdesáti metrů, přitom to není žádná tyčka k rajčatům, použité špičky poměrně pěkně detekují a s výjimkou nejslabší 2 oz jsou velmi odolné.

O nás

Rybářský internetový obchod www.Ryba.cz se specializuje na prodej a poradenství v oblasti lovu ryb feedrem. Majitelé eShopu jsou aktivními férovými závodníky a svoje zkušenosti se snaží předávat rekreačním rybářům. Na webu proto naleznete nejenom nabídku prutů , navijáků a feedrového příslušenství, ale zejména recenze těchto produktů v každodenní rybářské praxi.

Způsoby doručení

Zakoupené zboží si můžete osobně vyzvednout v naší kamenné prodejně, nebo Vám jej zašleme až domů.

Doprava zdarma

Doprava zdarma až k vám domů je poskytována při nákupu prutů nebo navijáků nad 2000 Kč.

Slevový program

Slevy a bonusy ve výši až 5% naleznete v našem slevovém programu.

iShopping - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.