Průvodce koupí feedrového prutu pro rekreačního rybáře

Když jsem vybíral svůj první feedrový prut, přišel jsem do nejbližšího obchodu a oznámil prodavači, že jsem se rozhodl začít chytat feedrem. Ten mě neomylně zaškatulkoval do patřičné zákaznické kategorie, sáhl za sebe po průměrně dlouhém prutu s průměrnou (medium) akcí za průměrnou cenu.

V té době onen prodavač učinil zcela standardní rozhodnutí. Rybáři, který netušil, co vlastně může chtít, prodal „univerzální“ prut, který začátečníka uspokojí, ale pokročilého rybáře nenadchne. Zda se při jeho výběru řídil výši marže u značky, kterou v ČR zastupuje, nebo něčím jiným, bylo tenkrát de-facto jedno.

Časem jsem poznal, že onen prodavač je i perfektní rybář s širokým záběrem znalostí od plavačky, přes feeder až po kaprařinu. Postupně jsem od něj získal řadu cenných zkušeností a koupil velké množství rybářských potřeb. Aby mi byl schopen kvalifikovaně poradit, musel jsem nejprve já pochopit, co vlastně chci.

A proto rada první: Vykašlete se na značku, design nebo deklarované technické parametry. Známá značka neznamená, že v portfoliu jsou jen samé super kousky. A naopak i dodavatel obvykle podprůměrného zboží, je schopen vyrobit perlu.

Rada druhá: Jasně specifikujte jaké ryby a na jaké vodě budete chytat. Každá slušná značka má v portfoliu několik různě dlouhých prutů s odlišnou akcí vhodných na různé typy vod.

Rada třetí: Nevybírejte prut pouze pohledem v rybářské prodejně. Na pultu poznáte pouze to, jak je prut nalakovaný, jak má vyvázaná očka a kolik má špiček. Pokud se jedná o slušného prodejce, tak vám ještě přidrží špičku, abyste mohli alespoň orientačně vyzkoušet akci prutu. Laik ale nemá šanci při testování v prodejně poznat, zda bude prut vhodný pro jím zamýšlený způsob lovu.

Rada čtvrtá: Akce prutu, tak jak ji deklaruje výrobce, je pouze orientační. Zejména pak hodnoty vrhací zátěže výrobci často udávají na základě pohledu do křišťálové koule. Například prut s akcí light bude pravděpodobně tužší než picker, ale jak se bude reálně chovat, poznáte až poté, co si opakovaně zkusíte nahodit a zdolat rybu.

Rada pátá: Při výběru feedrových špiček je důležité, jak skutečně detekují a ne zda je na nich napsáno 1oz 2oz, nebo něco zcela jiného. Skutečnou měkkost či tuhost špiček orientačně poznáte tak, že je chytnete za jejich slabší konec a podle toho, jak se ohnou, můžete částečně predikovat, jak se budou chovat na prutu.

Rada šestá: Nevybírejte prut sami. Zkuste ve svém okolí najít rybáře, který se feedru delší dobu věnuje a zcela ideální bude, pokud již bude mít stejný prut, jaký se chystáte koupit. Zajděte si s ním odpoledne k vodě a požádejte jej o předvedení a zapůjčení prutu. Pokud si s prutem několikrát nahodíte a zdoláte rybu, daleko lépe odhadnete, zda Vám prut opravdu sedne.

Rada sedmá: Vyhněte se nejlevnějším a nejdražším prutům v nabídce výrobce. Nikoho asi nepřekvapí, že se u prutu za „pár stovek“ obvykle šetřilo na všem od kvality oček a jejich vyvázání, přes provedení rukojeti až po samotný materiál, z něhož je vyroben blank prutu. Nicméně ani pruty z nejvyšších pater ceníku nemusí být pro běžného rybáře tou nejlepší volbou. Tyto špičkové pruty jsou často laděny na míru závodníkům, ale běžného rybáře můžou jejich vlastnosti zaskočit. Například „muší váha“ je příjemná do té doby než v praxi zjistíte, že znamená i nižší odolnost blanku vůči poškození.

O nás

Rybářský internetový obchod www.Ryba.cz se specializuje na prodej a poradenství v oblasti lovu ryb feedrem. Majitelé eShopu jsou aktivními férovými závodníky a svoje zkušenosti se snaží předávat rekreačním rybářům. Na webu proto naleznete nejenom nabídku prutů , navijáků a feedrového příslušenství, ale zejména recenze těchto produktů v každodenní rybářské praxi.

Způsoby doručení

Zakoupené zboží si můžete osobně vyzvednout v naší kamenné prodejně, nebo Vám jej zašleme až domů.

Doprava zdarma

Doprava zdarma až k vám domů je poskytována při nákupu prutů nebo navijáků nad 2000 Kč.

Slevový program

Slevy a bonusy ve výši až 5% naleznete v našem slevovém programu.

iShopping - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.