Náhrada originálních špiček Shimano levnější alternativou

Řada rybářů hledá, zda lze náhradit originální špičky Shimano nějakou levnější alternativou. Ano je to možné, ale důrazně to nedoporučuji. Pruty Shimano Antares, Speedmaster a Beastmaster medium, light a picker používají shodné špičky o průměru 2,3 mm (SD - SMALL DIAMETER). Většina konkurenčních výrobců používá feedrové špičky o větším průměru, a tak je lze po zabroušení do prutu Shimano „napasovat“.

Dle mého názoru se ale jedná o vyhozených 100 Kč za levnou špičku. Troufnu si tvrdit, že na trhu nenaleznete levnější konkurenční špičky, které budou srovnatelné co do kvality detekce a zejména odolnosti samotné špičky.

Já sám jsem začínal s pruty AwaShima na něž náhradní špička stojí něco přes 100 Kč. Posléze jsem svoji výbavu rozšířil o Amnesii od Semy, což už je velice slušný prut a špičky lze na něj sehnat také za cca 120 Kč za kus. Při prvním setkání s pruty Shimano mě ale fascinovaly právě dodávané špičky. Jejich přesnost detekce byla pocitově podstatně lepší, než u běžné levné špičky. To že jsou vyrobeny tak dobře, že při slušném zacházení snad není možné je zlomit, jsem poznal až později.

Za tři roky velmi intenzivního závodního používání jsem přišel celkově o tři špičky Shimano. V prvním případě došlo k omotání pletenky okolo posledního očka na špičce, já si toho nevšiml a kapr na Tovačově to vyřešil poměrně rezolutně tím, že špičku vytáhl z prutu a odjel s ní do dáli. V druhém případě jsem nejprve se špičkou klepl o větev nad hlavou a pak ji při nahození přerazil. Ve třetím případě vyletěla špička z nejstaršího (nejvíce používaného) Antarese při velmi prudkém náhozu tzv. na maximum. Všechny tři případy jsou ale poměrně extrémní a při klasickém feedrovém chytání se mi nepodařilo zničit Shimano špici ani jednou.

Troufnu si kacířsky tvrdit, že takový Aexeon Mater feeder od Awashimy není o nic horší prut než Catana BX od Shimana. To co dělá Catanu podstatně lepším feedrem, jsou právě dodávané špičky. Zejména u prutů medium (délka 3,6m) jsou Shimano super tips asi to nejlepší, co se dá na trhu sehnat. Přes moji veškerou snahu a mnoho pokusů, jsem k nim nenašel kvalitativně ekvivalentní náhradu.

Určitá možnost náhrady existuje u prutu kategorie heavy. Vyzkoušel jsem, že u staršího Beastmastera a Antarese heavy lze de facto bez úprav použit feedrové špičky Browning. Jedná se o špičku, jejíž spodní část je uhlíková a horní laminátová. Tyto špičky od Browningu detekují téměř stejně dobře jako originální feedrové špičky od Shimana. Jejich odolnost bude asi taky slušná, vzhledem k tomu, že se mi ji doposud nepodařilo zlomit. Maloobchodní cena feedrových špiček Browning je 250 Kč a více. Doporučuji proto zvážit, zda si nepřiplatit ty dvě stovky a mít originál.

O nás

Rybářský internetový obchod www.Ryba.cz se specializuje na prodej a poradenství v oblasti lovu ryb feedrem. Majitelé eShopu jsou aktivními férovými závodníky a svoje zkušenosti se snaží předávat rekreačním rybářům. Na webu proto naleznete nejenom nabídku prutů , navijáků a feedrového příslušenství, ale zejména recenze těchto produktů v každodenní rybářské praxi.

Způsoby doručení

Zakoupené zboží si můžete osobně vyzvednout v naší kamenné prodejně, nebo Vám jej zašleme až domů.

Doprava zdarma

Doprava zdarma až k vám domů je poskytována při nákupu prutů nebo navijáků nad 2000 Kč.

Slevový program

Slevy a bonusy ve výši až 5% naleznete v našem slevovém programu.

iShopping - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.